GreenCheap Yayında

2019 Mart ayından bu zamana kadar, geliştirmeye çalıştığım bu projeyi nihayet yayına alabildim. Önceden bu proje kapalı kaynak şeklinde yayına alınacaktı, fakat son bir karar ile açık kaynağa çevirdim. Bu sayede topluluk ile birlikte geliştirme fırsatları yakalayabileceğimi düşünüyorum.

GreenCheap CMS

2019 Mart ayından bu zamana kadar, geliştirmeye çalıştığım bu projeyi nihayet yayına alabildim. Önceden bu proje kapalı kaynak şeklinde yayına alınacaktı, fakat son bir karar ile açık kaynağa çevirdim. Bu sayede topluluk ile birlikte geliştirme fırsatları yakalayabileceğimi düşünüyorum.

Devşirme

Pagekit CMS 2015 - 2016 yılları arasında çıkış yapmış açık kaynak bir yazılımdır. Almanyada bulunan YOOTheme tarafından geliştirilmiştir. Fakat istenilen kitleyi yakalayamayınca bu projeyi durdurma kararı aldılar, resmi olarak bunu belirtmeselerde.

Esnek yapısı o kadar çok hoşuma gitmiştiki, yıllarca projenin öldüğünü bilmeme rağmen destek oldum ve paket geliştirmeye devam ettim. 2019 yılında anladım ki, Pagekit gerçektende ölmüştü. Buna istinaden bende bu projeyi kendi repolarıma çekerek geliştirmeye başladım. Amacım tamamen kendi projelerimde kullanabileceğim güzel bir sistem yaratmaktı.

Önceliğim eski bağımlılıkların hepsini güncellemekti. Bu çok zor bir iş olacaktı. Çünkü Pagekit 3.x Symfony paketlerini kullanırken, Symfony 5.1 versiyonuna hazırlanıyordu. Öte yandan Pagekit Vue 1.x kullanırken, Vuejs 3.x versiyonuna hazırlanıyordu. Bu bağımlılıklar bu paketin temelini taşıdığı için çok önemliydi. Bu versiyonlarla geliştirmeye devam edemezdim. Bu yüzden önce bağımlılıklarını güncellemem gerekiyordu ve zaman kaybetmeden bu işe koyuldum. Çok zorlu bir süreçti, migration tarafında çok fazla zaman kaybettim. Çünkü mükemmelliyetçi felsefem, bir çok şeye engel oluyordu.

Asla Mükemmel Olamazsın

Haziran ayında yeni bir şirkete başladım, orada bulunan meslektaşım Zafer ÇELENK ile bu konuları her zaman paylaşırdım. Bir kaç görüşme sonrasında aslında mükemmeliğin bana zararlı olduğu hiç bir projeyi bitiremediğimi fark ettim. Kapalı kaynak olan bu projeyi hızlı bir şekilde açık kaynağa çevirerek son eksiklerimi tamamlama kararı aldım. Eğer geliştirdiğin projede mükkemmelci düşünürsen, o projenin bitmediğini göreceksin, Ben 27 yaşında kavrayabildim. Bu yüzden artık olayları gelişine bırakıyorum ve zamanla her şey düzelebilir demeyi daha çok sağlıklı buluyorum.

Bir Hayalim Var

Ülkemde, reklam ajanslarının (Büyük, Küçük vb.) bu paketi kullanmasını hedefliyorum. Zor bir seçenek değil, çoğunlukla avrupada (PHP için) Symfony daha çok tercih ediliyor. Fakat ülkemizde bu durum çok farklı bir şekilde olaya yaklaşıyor. Kimin için ne kolaysa o tercih ediliyor. Tabi ki projelere göre kullanılacak teknolojiler tercih sebebi olabilir. Fakat ülkemiz de bu durum malesef öyle olmuyor.

Son olarak GreenCheap henüz tamamlanmamış ancak, önemli kriterleri hazırlanmış bir projedir. GreenCheap ile kendi projelerinizi geliştirebilirsiniz.

{{ 'You must be logged in to post a comment.' | trans }} {{ 'Sign In' | trans }}

{{ 'Write Comment' | trans}}

{{ 'Reply to Comment' | trans}}

{{ 'Alt + Enter key saves your comment' | trans}}

Follow us on social media

We'll let you know about new announcements, publications and everything else on our social media accounts.

Contact us directly at support@greencheap.net

Greencheap logo

♥ GreenCheap is developed with love and caffeine.